Pryszcze to choroba, która dotyka głównie młodych ludzi w okresie dojrzewania. To właśnie dlatego jej pełna nazwa to trądzik młodzieńczy. Chcąc zachować obiektywizm , powinienem zaznaczyć, że trądzik nie jest jednostką chorobową, a tylko pewna anomalia skórna, która ma swoje odzwierciedlenie w estetyce całej cery.
Wiele osób jest zdania, że nie powinno się go leczyć. Takie osoby wychodzą z założenia, iż z upływem lat zmiany trądzikowe znikną. W dużej części przypadków faktycznie tak się dzieje, jednak często trądzik na twarzy zostaje, i może także pozostawić poważne ślady, które będą towarzyszyć nam przez długie lata. W tej sytuacji pytanie o to, w jaki sposób można pozbyć się wyprysków ma uzasadnienie praktyczne.
Jak pozbyć się pryszczy?
Czy są przynoszące efekty metody na pryszcze? Oczywiście, że tak. Jednakże nie są one uniwersalne i właściwe w konkretnym przypadku każdej osoby. To schorzenie jest bardzo trudno leczyć, ze względu na wielopoziomowe czynniki wywołujące ją. Znaczenie mogą mieć hormony, ale też dieta i styl życia.
Teoretycznie najprościej jest wybrać się do lekarza, który zlokalizować przyczyny schorzenia oraz w jaki sposób leczyć występujące wypryski. Określi także rodzaj trądziku a także określi stopień jego nasilenia.
Samodzielnie i bez pomocy także można uwolnić się od pryszczy – w tym celu najczęściej stosowane są maści i kremy do leczenia punktowego i pastylki na trądzik dostępne bez recepty. Ich rolą jest stabilizacja poziomu hormonów i dostarczenie organizmowi witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na odnowę skóry. Takie ogólne metody walki z problemem trądziku, to znaczy zwalczanie go od wewnątrz jest skuteczna w bardzo wielu przypadkach, jednak nie zawsze osiąga stuprocentową skuteczność i zadowolenie w kwestii efektów.