Próby wątrobowe, morfologia, elektrolity – rutynowe badania krwi wykonuje każdy z nas. Nie każdy jednak wie, jak powinniśmy je odczytywać i na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę.
Zdrowie, czyli podstawa
Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, w pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się badania krwi, w tym morfologię. To one potrafią wykluczyć bądź także ujawnić niektóre schorzenia, czy nawet choroby. Ich wykonywanie powinno być regularne, a wyniki zawsze konsultowane z lekarzem. Zdarza się jednak, że że sami chcemy dowiedzieć się jak prezentuje się nasz stan zdrowia oraz czy nie przekraczamy norm. Jak więc odczytywać poszczególne wyniki?
Morfologia krwi to podstawowe badanie, które ukazuje nam ogólną kondycję organizmu. Próby wątrobowe z kolei obrazują nam stan naszych enzymów wątrobowych i bilirubiny. Są potrzebne przy diagnostyce chorób przewodu pokarmowego oraz zawału serca – najczęstszych objawów, jakie spotykają osoby w podeszłym wieku. Wynik TSH, czyli hormonu tyreotropowego, pozwala z kolei wykryć choroby związane z tarczycą. Każdy zbadany przez nas w badaniu krwi czynnik jest odczytywany za pomocą różnych norm. Wahają się one w zależności od naszego stanu zdrowia: wagi, wzrostu, wieku i innych, ważnych czynników. Nie powinniśmy więc wysnuwać daleko idących wniosków i sami interpretować otrzymanych wyników. Te zadanie powinniśmy zostawić lekarzowi.
Morfologia krwi – kiedy zrobić?
Morfologia krwi to podstawowe badanie krwi i tym samym jedno z najważniejszych. Na podstawie takich wyników możemy dowiedzieć się, czy z naszym ciałem nie dziele się przypadkiem coś niedobrego. Ważne aby pamiętać, że na badanie musimy stawić się na czczo, a ostatni posiłek, jaki zjemy, powinien być lekkostrawny. Najlepiej przyjść na badanie z samego rana. Leki z kolei powinniśmy przyjąć dopiero po badaniu.
Badania te stanowią tzw. ,,system wczesnego ostrzegania”. Oznacza to, że na podstawie morfologii jesteśmy w stanie wykryć, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic złego. Jeśli więc zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, regularne wykonywanie badań krwi, w tym morfologii powinno należeć do naszych obowiązków. Wiele osób bagatelizuje tę sprawę i uważa, że wykonywanie takich badań to czysta konieczność, gdy zleci je lekarz. Takie podejście jest błędne, bo nawet jeśli z zewnątrz nie widzimy żadnych niepokojących objawów, w środku organizmu może być zupełnie inaczej.
Badania krwi i morfologia – czy są ważne?
Jak więc widać, regularne wykonywanie takich profilaktycznych badań to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Pomijanie ich może przysporzyć nam w przyszłości sporo kłopotów, zwłaszcza, jeśli okaże się, że niektórych spustoszeń spowodowanych w naszym organizmie przez chorobę, nie da się już odratować.
Skutecznie zapobiegajmy więc takim sytuacjom i co kilka miesięcy wykonujmy kontrolne badania krwi, takie jak morfologia, poziom cholesterolu, hormonów czy OB.Tylko taka postawa pozwoli nam uchronić się przed wieloma niebezpiecznymi chorobami.